Вишнівська територіальна громада

Волинська область, Ковельський район

Права та обов'язки осіб з інвалідністю щодо утримання

Дата: 06.04.2020 16:22
Кількість переглядів: 1121

Фото без опису

Що таке аліменти?
Права та визначення

Аліменти – це утримання, яке у визначених законом або договором випадках надається одним членом сім’ї іншому, якщо останній не має власних коштів для існування.

Право на аліменти особа з інвалідністю має як неповнолітня або повнолітня дитина, батько чи мати, а також як чоловік чи дружина.

Крім того, необхідно пам’ятати, що поряд з правом на утримання, особа з інвалідністю також може мати обов’язок сплачувати аліменти іншим особам.

Право особи з інвалідністю на утримання

Неповнолітня дитина з інвалідністю

За загальним правилом батьки зобов’язані утримувати дитину з інвалідністю до досягнення нею повноліття (18 років).

При визначенні розміру аліментів суд, у тому числі враховує стан здоров’я (наприклад, наявність інвалідності) та матеріальне становище дитини.

Існує декілька способів отримання аліментів на дитину з інвалідністю:

  1. Сплата аліментів за попередньою домовленістю між батьками.
  2. Укладення договору про сплату аліментів на дитину з інвалідністю, у якому визначено розмір та строки виплати (у письмовій формі і посвідчується нотаріально).
  3. Сплата аліментів за рішенням суду (до позовної заяви необхідно додати документи, що підтверджують інвалідність дитини, та витрати, що здійснюються на догляд за дитиною кожен місяць – квитанції тощо).

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини.

Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Аліменти можуть стягуватися в твердій грошовій сумі, яка щорічно підлягає індексації, або у частці від доходу матері/батька дитини.

Той з батьків, з кого присуджено стягнення аліментів на дитину, а також той з батьків, до якого вимога про стягнення аліментів не була подана, зобов’язані брати участь у додаткових витратах на дитину, що викликані особливими обставинами (розвитком здібностей дитини, її хворобою, каліцтвом тощо).

Повнолітня дитина з інвалідністю

Дитина після досягнення 18 років за умови її непрацездатності (у тому числі наявність інвалідності) має право на отримання матеріальної допомоги від батьків, якщо вони можуть таку матеріальну допомогу надавати.

Така матеріальна допомога може надаватися батьками в добровільному порядку або після звернення до суду з відповідною позовною заявою.

Другий з подружжя, який є особою з інвалідністю або з яким проживає дитина з інвалідністю

  1. Після розірвання шлюбу особа має право на отримання матеріальної допомоги, якщо вона стала непрацездатною (у тому числі набула статус особи з інвалідністю І, ІІ чи ІІІ групи) до розірвання шлюбу або протягом 1 року від дня розірвання шлюбу і потребує матеріальної допомоги і якщо її колишній чоловік/дружна може надавати матеріальну допомогу.
  2. Особа має право на утримання і тоді, коли вона стала особою з інвалідністю після спливу 1 року від дня розірвання шлюбу, якщо її інвалідність була результатом протиправної поведінки щодо неї колишнього чоловіка/дружини під час шлюбу.
  3. Якщо один із подружжя, в тому числі і працездатний, проживає з дитиною з інвалідністю, яка не може обходитися без постійного стороннього догляду, і опікується нею, він має право на утримання (протягом всього часу проживання з дитиною з інвалідністю) за умови, що другий з подружжя може надати матеріальну допомогу.

Утримання одному з подружжя надається другим із подружжя у натуральній або грошовій формі за їхньою згодою у добровільному порядку або ж за рішенням суду.

Батьки, які є особами з інвалідністю.

Непрацездатні батьки (у тому числі особи з інвалідністю), мають право отримувати матеріальну допомогу від повнолітніх дітей, а також вимагати їхньої участі у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю.

Розмір аліментів на батьків визначається судом у твердій грошовій сумі та/або у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін.

У виняткових випадках, якщо мати та/або батько є особою з інвалідністю, суд може постановити рішення про стягнення (одноразово або протягом певного строку) коштів на покриття витрат, пов’язаних з лікуванням та доглядом за ними, з дитини, яка не досягла повноліття (18 років) за умови наявності в неї достатнього доходу (заробітку).

УВАГА! Діти звільняються від обов’язку надавати утримання батьками, якщо батьки були позбавлені батьківських прав, або якщо батьки ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, зокрема, у випадку несплати матір’ю/батьком аліментів на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 3 роки, і така заборгованість є непогашеною.

Обов’язок особи з інвалідність надавати утримання

Конституцією України передбачено, що батьки зобов’язані утримувати дітей до їх повноліття (стаття 51). Виключень для батьків, які є особами з інвалідністю, Основний закон нашої держави не передбачає.

Однак, під час визначення розміру аліментів на дитину суд має враховувати, з-поміж іншого, стан здоров’я та матеріальне становище платника аліментів.

У випадку, якщо розмір аліментів був встановлений до моменту настання інвалідності, платник аліментів після настання інвалідності має право звернутися до суду із заявою про зменшення розміру аліментів.

Додатково можна ознайомитися з переліком видів доходів, які враховуються при визначенні розміру аліментів на одного з подружжя, дітей, батьків, інших осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.1993 № 146.

 

Дана стаття не охоплює всі проблемні питання, які можуть виникнути, але фахівці системи БПД завжди готові надати вам правові консультації при особистому зверненні до відділу «Любомльське бюро правової допомоги» знаходиться за адресою: м.Любомль, вул. Незалежності, буд. 23, тел. (факс):  (03377) 2 45 43, е-mail: liubomylske@legalaid.lt.ua

Для цілодобового доступу громадян до безоплатної вторинної правової допомоги діє єдиний контакт-центр за номером 0-800-213-103, дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь